Biografia


 

Początki


Swoją muzyczną przygodę rozpoczęła w wieku 6 lat od nauki gry na fortepianie. Pod koniec szkoły muzycznej I stopnia jako drugi instrument na przekór wszystkim stereotypom wybrała saksofon. W ciągu roku podjęła decyzję o wyprowadzce z Dębna, jej rodzinnej miejscowości do Poznania.

Mając zaledwie 13 lat postawiła wszystko na jedną kartę i zamieszkała w szkole z internatem. W liceum odłożyła alt na kilka lat i sięgnęła po saksofon tenorowy na potrzeby stworzenia kwartetu saksofonowego złożonego z samych kobiet. Od tej pory stwierdziła, że to właśnie tenor i jego mocne brzmienie definiują ją najbardziej.

Już w wieku 16 lat, gdy pojawiła się na międzynarodowych warsztatach zapowiadała się jako nieźle rokująca instrumentalistka. Spod klap bardzo młodej wówczas saksofonistki wydobywało się dojrzałe brzmienie jako echo słuchanych setki razy nagrań zarejestrowanych przez wielkich mistrzów jak John Coltrane, Dexter Gordon, Sonny Rollins, Bob Berg, Branford Marsalis, Chris Potter.

Jest absolwentką kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.


Działalność artystyczna


W ostatnich latach swojej działalności koncertowej występowała m.in. z Diane Reeves, Jackie Dankworth, Grażyną Łobaszewską, Januszem Szromem, Maciejem Sikałą, Piotrem Wojtasikiem, Krzysztofem Kiliańskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Myrczkiem, Zbigniewem Lewandowskim, oraz Piotrem Baronem. Regularnie koncertuje z Big Bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego, Bartosz Pernal Orchestra, Silesian Jazz Orchestra, SaxArte Quartet, a także współpracuje z Wrocławskim Teatrem Komedia oraz z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Karolina Pernal wyróżnia się nie tylko płcią, ale również wielką wrażliwością muzyczną. Właśnie te cechy stylu gry saksofonistki zostały docenione m.in. przez międzynarodowe jury konkursów improwizacji jazzowej w Tarnowie (Tarnów Azoty International Jazz Contest) oraz podczas Łomża Jazz Festival. Mocno przesiąknięta stylistyką jazzową, oprócz hołdu dla tradycji Karolina Pernal szuka indywidualnej ścieżki.

W listopadzie 2018 wydała swój debiutancki album Claridad.

Podczas studiów muzycznych zapragnęła zgłębiać tajniki kultur krajów romańskich i ukończyła studia filologiczne z italianistyki i hispanistyki. Obecnie biegle posługuje się tymi językami, a w jej kuchni królują makarony, bo nie samą muzyką żyje człowiek.